Kütahya

Evliya Çelebi ve Çinilerin Yurdu Kütahya

Evliya Çelebi ve Çinilerin Yurdu Kütahya

Dünyanın bilinen bu en büyük seyahat yazarlarından olan Evliya Çelebi’nin Kütahyalı olduğunu biliyor muydunuz?

Kütahya porseleni, çinileri, vadi ve yaylalarda kendilerini gösteren doğal güzellikleri, tarihi izleri, kültürel değerleri ve kaplıcaları ile keşfedilmeyi bekliyor.

Kütahya’nın bilinen tarihi Hititler ile başlıyor. Tarih sahnesinde oldukça önemli bir yere sahip olan Kütahya’da gezilecek yerler ise hem tarih meraklılarını hem de doğaseverleri mutlu etmeye yetiyor.

M. Ö. 1800 ve 1200 yılları arasında Hititler’in sahneye çıkması ile Kütahya’nın bilinen tarihi yazılmaya başlanıyor. Ancak bölgede yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen buluntular, Kütahya’da ilk yerleşim tarihinin M. Ö. 2000’li yıllara kadar uzandığını gösteriyor.

Kütahya tarihi boyunca sırasıyla Hititler, Frigler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Doğu Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Germiyanoğulları Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu uygarlıklarına ev sahipliği yaptı. Germiyanoğulları Beyliği’nin başkenti olan Kütahya, Türk ve dünya tarihindeki en büyük zaferin kazanıldığı yer olmasıyla da dikkat çekiyor.

Eskişehir, Kütahya ve Afyon arasında kalan Frig Vadisi’nden özel ağaç türlerine ev sahipliği yapan Domaniç Ormanları’na ve Kütahya’da termal turizm açısından önemli değerler olan kaplıcalara kadar pek çok yer, Kütahya’nın turistik önemini gözler önüne seriyor. Özel Kütahya çinileri, seramikleri ve porselenleri ile meşhur olan şehirde, el sanatları günümüzde de canlılığını koruyor. Simav ve çevresindeki pek çok atölyede el yapımı seramik üretimi devam ediyor. Kütahya seyahatiniz sonrasında kendiniz ve sevdikleriniz için çini ya da seramik hediyelikler alabilirsiniz.

Her karış toprağında yüzlerce hikaye barındıran Kütahya’nın adı ilk kurulduğunda seramik kenti anlamına gelen Saramorum’du. Frigler zamanlarda şehrin adı, Koti’nin kenti anlamına gelen Kotiaeion olarak değiştirildi. Selçuklu Türkleri şehri fethetti ve şehre Kütahiye adını verdi. Bu isim zamanla günümüzdeki halini aldı ve Kütahya’nın adı böylece konuldu.

Sıkıcık çorbası, Kütahya köftesi, sini mantısı, Ilıbada dolması… Kütahya’nın yöresel lezzetlerini tatmadan şehri tam anlamıyla tanımış sayılmazsınız. Kütahya’ya ne amaçla gidecek olursanız olun şehrin ruhunu anlamak önemli.

Türkiye’de turizm açısından oldukça önemli bir konuma sahip olan Kütahya’da gezilecek yerler hakkında biraz bilgi edinmek isterseniz biz sizin için güzel bir liste hazırladık bile. Seyahat planınızı hazırlarken listeye eklenmesini istediğiniz yerler olursa bize yorum olarak iletebilirsiniz. Keşfiniz bol olsun!